Situatat e ndyshme jetėsore gjatė periudhės sė kursimit

1. Nėse i siguruari e ndrron vendin e punės
Nė rastet kur i siguruari, nė pozitėn e punėtorit, e ndėrron vendin e punės, sipas Planit pensional tė FONDI-t ai duhet tė dėrgojė njė kėrkesė me shkrim nė FOND pėr vazhdimin e pagesės sė kontributeve nga punėdhėnėsi i tij i ri. Nėse punėdhėnėsi i ri nuk ka kontratė me FONDI-n kjo mund tė zgjidhet nė dy mėnyra:

 • Punėdhėnėsi i ri nėnshkruan kontratė me FONDI-n dhe paguan pėr tė gjithė punėtorėt e tij
 • I siguruari (punėtori) pavarėsisht vazhdon tė paguajė kontributet mujore nė FOND

2. Nėse i siguruari mbetet pa punė
I siguruari i cili ėshtė i kyēur nė Planin pensional tė FONDI-t nė mėnyrė kolektive (ose edhe individualisht), dhe tė  cilit i ėshtė ndėrprerė marėdhėnia e punės tek punėdhėnėsi i tij pėrkatės, ka dy mundėsi tė cilat FONDI ia ofron:

 • Ai mund tė vazhdojė qė si individ (person fizik) tė paguajė kontributin pensional dhe kjo realizohet me nėnshkrimin e kontratės me FONDI-n dhe;
 • Ai ka mundėsi qė tė shfrytėzoj periudhat e pushimit nė pagesėn e kontributeve pensionale sipas Planit pensional.          

3. Humbja e aftėsisė pėr punė
Nė rast se i siguruari e humb aftėsinė pėr punė, atėherė FONDI e shqyrton pozitėn e tij momentale dhe merr vendim nė pėrputhje me Planin pensional. Pėr ēdo rast tė tillė FONDI vendos veqmas. Mundėsite do tė ishin:

 • nėse paaftėsia ėshtė e pėrjetshme, atėherė ka mundėsi qė i siguruari t'i merr te gjitha mjetet e grumbulluara nė llogarinė individuale deri nė atė kohė
 • nė pajtim me Planin pensional, i siguruari nė bazė tė vullnetit tė tij mund tė vendos qė kėto mjete tė mbesin nė llogarinė e tij individuale deri sa tė permbushen kushtet e rregullta per pensionim

Nė rastet tjera, kur i siguruari riaftėsohet dhe kthehet nė punė apo eventualisht gjenė ndojė punė tjetėr, atėherė mund tė vazhdojė tė paguajė kontributin siq e ka bėrė mė parė

4. E drejta pėr pushim nė pagesėn e kontributeve pensionale
Secili i siguruar nė bazė tė Planit pensional tė FONDIT ka tė drejtė tė shfrytėzojė mundėsinė e pushimit nė pagesat e kontributeve nėn kėto kushte:

 • Gjate periudhės sė kursimit pensional, personi i punėsuar qė ėshtė i siguruar, kur ai/ajo paguan nė mėnyrė tė pavarur (jo nėpėrmjet punėdhėnėsit) ka mundėsi qė tė pushojė nė pagesat e kontributeve, por jo mė shumė se tri herė nga 6 muaj gjatė periudhės se kursimit nė FSKP.
 • Pėr punėdhėnėsin kjo e drejtė ėshtė dy herė nga njė vit prej fillimit deri nė fund tė kursimit pensional suplementar.
 • Pėr individėt tė cilėt s'janė tė punėsuar dhe pėr ata qytetarė tė cilėt nuk jetojnė nė Kosovė, kohėzgjatja e pushimit nė pagesėn e kontributeve nuk ėshtė e kufizuar.

Pėr fillimin e pushimit nė pagesėn e kontributeve, i siguruari apo punėdhėnėsi duhet tė informojnė Fondin nė formė tė shkruar njė muaj para se tė fillojė periudha e pushimit tė pagesave. Fondi do tė mbajė shėnime pėr pėrdorimin e kėsaj tė drejte nga punėdhėnėsi apo i siguruari.

Gjatė periudhės sė pushimit tė pagesave nuk do tė llogaritet interesi (kamata) pėr vonesėn e kontributeve tė papaguara dhe nuk ka nevojė qė tė ri-paguhen kontributet e papaguara gjatė periudhės sė pushimit nė pagesa, nga punėdhėnėsi apo i siguruari.
Gjatė periudhės sė pushimit nė pagesėn e kontributeve, mjetet e grumbulluara  nė fond vazhdojnė tė investohen.

5. Ēka ndodh nėse i siguruari ndrron jetė gjatė periudhės sė kursimit
Nė rastet kur i siguruari ndrron jetė para se tė pėrfitojė tė drejtėn pėr pension suplementar, sigurimi pensional do tė anulohet nė ditėn e fundit tė muajit nė tė cilin ka nderruar jete. Mjetet e grumbulluara nė llogarinė e tė siguruarit i takojnė personit tė autorizuar me kontratė, nėse ėshtė cekur, nėse jo atėherė ato i takojnė personit nė pėrputhje me Ligjin. Nėse personat e autorizuar me kontratė nuk janė tė pranishėm nė momentin kur i siguruari ndrron jetė, atėherė trashėgimtarėt janė ata qė do tė kenė tė drejtėn qė t'u paguhet Vlera Blerėse e mjeteve nė llogarinė e tė siguruarit.

Tė drejtėn per Vlerėn blerėse nga paragrafi mė lartė do ta shfrytėzojnė personat e autorizuar me kontratė ose trashėgimtarėt ligjore duke aplikuar me shkrim nė Fond, me ē'rast duhet tė bashkangjesin dokumentet si mė poshtė:

 • Ēertifikatėn e vdekjes tė tė siguruarit
 • Kontratėn e kyējes
 • Dokumentin personal tė tij
 • Legjitimitetin personal (deklaratat, fletė votimet e zgjedhjeve, trashėgimia, vendimet mbi trashėgiminė)

Para se tė paguhet Vlera Blerėse, Fondi mund tė kėrkojė dėshmi tė tjera tė cilat do tė nevojiten pėr kontrollimin e identitetit tė personit legjitim, respektivisht, tė trashėgimtarit.

Sipas aplikacionit tė personave legjitim apo tė trashėgimtarėve, Fondi, bazuar nė datėn e ndėrprerjes sė sigurimit, llogaritė Vlerėn blerėse tė mjeteve dhe u paguan kėtė shumė personave legjitim, pėrkatėsisht trashėgimtarėve, nė njė afat kohor brenda 30 ditėsh pas pranimit tė aplikacionit tė plotė.
Prej pagesės sipas paragrafit mė lartė, Fondi paguan edhe obligimet ndaj shtetit.      

6. Perjashtimi i tė siguruarit nga sigurimi nė FOND
Fondi ka tė drejtė qė nėpėrmjet njė deklarate me shkrim tė refuzojė sigurimin e tė siguruarit bazuar nė kėtė Plan. Kjo bėhet nė rastet kur:

 • I siguruari nuk i ka paguar kontributet bazuar nė plan pėr 12 muaj me radhė, pasi qė ka pranuar vėrejtjen me shkrim (dhe nuk ka kėrkuar pushim pėr pagesė)
 • I siguruari kur ka hyrė nė kėtė plan pensional, apo mė vonė, ka dhėnė dėshmi dhe detaje tė falsifikuara, tė rėndėsishme pėr kontraktimin e sigurimit, pėrfitimet dhe gėzimin e tė drejtave.

Deklarata me shkrim pėr refuzim tė sigurimit hyn nė fuqi nė afat prej 30 ditėve. Pas kalimit tė kėtij afati, sigurimi pensional suplementar vullnetar i tė siguruarit do tė anulohet.

Nė deklaratėn me shkrim tė anulimit, duhet tė pėrmendet arsyeja e refuzimit. Nė deklaratėn me shkrim pėr refuzim tė sigurimit, Fondi nė veēanti i jep vėrejtje tė siguruarit pėr tė drejtėn, qė tė mbajė tė drejtėn nė kontributet e paguara.

7. Ndėrrimi i lartėsisė sė kontributit pensional (mujor, gjysemvjetor, vjetor)
I siguruari, gjatė kohės qė ėshtė aktiv pėr sa i pėrket pagesave tė kontributit, mund edhe t'a ndryshojė shumėn tė cilėn e dedikon pėr pensionin e vet. Natyrisht kjo mund tė ndodh vetėm me njė njoftim paraprak qė i bėhet FONDI-t para pagesės sė ardhshme.

8. Ndryshimi i tė dhėnave personale
Kėto ndryshime mund tė bėhen sa herė qė i siguruari ndėrron vendbanimin, vendin e punės apo ndonjė tė dhėnė tė rėndėsishme. Kėto ndyshime janė tė domosdoshme qė tė lajmėrohen pėr arsye teknike mes FONDI-t dhe tė siguruarit.

9. Pushimi i lehonisė
Nė bazė tė kontratės kolektive femra e punėsuar gjatė kohės sė shtatėzanisė dhe lindjes ka te drejtė nė pushim lehonie prej gjashtė (6) muajsh pa ndėrprerė.
Pushimi i lehonisė njihet si perudhė kohore pune, dhe pėr tre (3) muajt e parė tė pushimit tė lehonisė paguhet nga punėdhėnėsi prej jo mė pak se 70 pėrqind nga paga e tė punėsuares, ku nė bazė tė kėtij kontributi tė pagės mund tė kryhet edhe kontributi nė FOND.
Sipas kontratės kolektive, pas 3 muajve tė parė punėdhėnėsi nuk obligihet qė tė vazhdojė ta paguajė punėtoren e vet, por paga e sajė bie nė ngarkesė tė Fondit tė Qeverisė sė Kosovės, kėshtu qė edhe kontributi nė FOND nga ana e punėdhėnėsit ndėrpritet pėrkohėsisht, mirėpo e siguruara mund ta vazhdojė pagesen e kontributit tė vėtė pėr 3 muaj deri sa tė kthehet nė punė.

10. Kalimi i tė siguruarit nė njė Plan tjetėr pensional
I siguruari mund tė largohet nga sigurimi suplementar bazuar nė Planin pensional tė FONDI-t, nė mėnyrė qė tė kalojė nė njė Plan tjetėr pensional brenda afatit kohor prej njė muaji.

I siguruari kalon nė njė Plan tjetėr pensional duke prezantuar te Fondi njė deklaratė me shkrim pėr largim, dhe kjo duhet tė pėrfshijė tė gjitha detajet e realizueshmėrisė tė planit pensional nė tė cilin kalon i siguruari.

Nė deklaratėn e formės me shkrim tė FONDI-t, i siguruari duhet tė vendosė me saktėsi nėse dėshiron qė sė bashku me kalimin e tij nė tjetėr Plan tė bėj edhe transferimin e mjeteve tė grumbulluara nė llogarinė e tij individuale. Nėse ai vendosė pėr transferimin e mjeteve, nė deklaratėn e tij ai duhet tė bashkėngjesė pranimin e realizueshmėrisė sė Planit pensional nė tė cilin ai kalon.

Nė rast se FONDI ka pranuar deklaratėn e plotė tė kalimit deri nė ditėn e fundit tė muajit, afati i kalimit fillon nė ditėn e parė tė muajit vijues. Afati i kalimit mbaron nė ditėn e fundit tė muajit nė tė cilin ka filluar afati i kalimit.   

Sigurimi nė bazė tė Planit pensional ndėrpritet pėr arsye tė kalimit nė njė plan tjetėr pensional nė ditėn kur mbaron afati i kalimit.

Dita e llogaritjes sė Vlerės Blerėse ėshtė dita e ndėrprerjes sė sigurimit.

Fondi i paguan mjetet nė shumėn e vlerės blerėse nė llogarinė e fondit pensional nė tė cilin kalon i siguruari, deri nė ditėn e fundit tė muajit vijues pas llogaritjes sė vlerės blerėse. Kalimi i mjeteve nė llogarinė individuale nuk mund tė bėhet nėse nuk janė paguar sė paku 120 kontribute mujore.
Ky kusht nuk aplikohet pėr personat mė tė moshuar se 55 vjet.

11. Ēfarė mundėsish ka kontribuesi individual i cili krijon marėdhėnie tė re pune
Kontribuesi individual i cili punėsohet, vazhdon tė jetė i siguruar nė FONDI. Nėse punėdhėnėsi i tij i ri tashmė ka lidhė kontratė kolektive me FONDI-n, atėherė vendosė se a do tė paguajė kontribut edhe pėr punėmarrėsin e tij tė ri. Nėse kontribuesi individual ėshtė punėsuar dhe ka njė pagė tė leverdishme qė eventualish mund edhe ta rrisė shumėn e kontibutit nė FOND pėr pensionin e tij, atėherė kjo mund tė bėhet me njė njoftim paraprak ku mund tė paguajė nga paga bruto e tij.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Situatat jetėsore