Plani pensional i FONDI-t pėrcakton llojet  e shpenzimeve si dhe maksimumin e tyre:

Shpenzimet hyrėse (Entrance fee)

Shpenzimet hyrėse aplikohen nė ēdo pagesė tė kontributit pensional. Plani pensional i FONDI-t pėrcakton shpenzimet hyrėse prej 3% mbi kontributin e paguar.
Nė rastet e transferimit tė mjeteve nga ndonjė fond tjetėr pensional, atėherė FONDI llogaritė kėto shpenzime:

 • hyrėse 2% tė shumės nėn vlerėn 5,000 euro
 • shpenzimet hyrėse 1% tė shumės mbi vlerėn 5,000 euro

Shpenzimet e menaxhimit me mjetet (Management fee) 

Shpenzimet e menaxhimit me mjetet llogaritėn nė bazė vjetore me koeficient prej 1.5% nė totalin e mjeteve nė Fond. 

Shpenzimet e daljes nga sigurimi pensional (Exit fee), si nė rastet:

 • e pensionimit, nėse i siguruari sipas Planit pensional e fiton tė drejtėn pėr pension dhe fillon tė marrė pension nga FONDI, atėherė shpenzimet dalėse jane 2% nga vlera blerese nė llogarinė individuale
 • nė rast tė transferimit nė tjetėr fond
       nėse janė paguar 120-180 kontribute mujore atėherė shpenzimet dalėse janė 2% tė vlerės blerėse
       nėse janė paguar mė tepėr se 180 kontribute atėherė shpenzimet janė 1% tė vlerės blerėse
 • nė rast se i siguruari ndrron jetė atėherė shpenzimet dalėse janė 1% tė vlerės blerėse

Shpenzimet tjera

Nė lidhje me administrimin e pasurisė sė fondit pensional, FONDI do tė realizojė nė ngarkesė tė pasurisė sė fondit edhe kėto shpenzime:       

 • shpenzimet e trafikut tė pagesave,
 • shpenzimet e ndėrhyrjes te blerja dhe shitja e letrave me vlerė,
 • shpenzimet pėr shėrbimet e kryera nga Kujdestari i mjeteve,
 • shpenzimet nė lidhje me disponimin me letrat me vlerė nė pronėsi tė fondit dhe administrimin e llogarive pėr letrat me vlerė tė jomaterializuara tė fondit,
 • shpenzimet nė lidhje me procedurat gjyqėsore dhe procedurat pranė organeve tjera shtetėrore, lėnda e tė cilave janė tė drejtat, obligimet dhe pasuria e fondit mbulues,
 • shpenzimet e mirembajtjes se llogarisė nė bankė
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Shpenzimet e kyējes