Procedurat e kyējes nė sigurimin individual pensional plotėsues

Forma e marrėveshjes si dhe procedura e kyējes nė sigurimin individual ndryshojnė varėsisht nga statusi i individit nė momentin e kyējes. Kėshtu:

- Rasti kur individi ėshtė i punėsuar (nė ndonjė ndėrmarrje/organizatė) - kontributi paguhet  vetėm nga ana e tij

Edhe nė kėto raste punėdhėnėsi i tij/saj nėnshkruan kontratė hyrėse me FONDI-n. Kontrata hyrėse pėrmban tė gjitha informatat relevante pėr hapjen e llogarisė individuale. Punėtori gjithashtu nėnshkruan kontratė individuale me FONDI-n ku specifikohet lartėsia e kontributit qė ai/ajo ėshtė i gatshėm tė paguajė dhe t'u zbritet nga paga e tyre bruto. Punėtori zgjedh formėn e pagesės (mujore, gjysmėvjetore ose vjetore). Bazuar nė kontratėn individuale, FONDI do tė hapė llogari individuale nė Fond pėr kėtė punėtor.
Karakteristikė e kėsaj forme tė marrėveshjes ėshtė ajo se kontributet paguhen si njė shumė e vetme nga punėdhėnėsi (d.m.th. punėdhėnėsi vetėm e realizon pagesėn si proces, pagesat nė fakt i bėjnė vet punėtorėt nga pagat e tyre). Punėdhėnėsi i dėrgon FONDI-t gjithashtu informatat e kėrkuara nė formėn e specifikuar e tė dėrguar nga FONDI tek punėdhėnėsi. Me kontratėn individuale i siguruari pranon se ai/ajo ėshtė njoftuar me tė drejtat dhe obligimet tė definuara me Plan pensional.

- Rasti kur individi ėshtė i punėsuar kontributi paguhet vetėm nga ana e tij/saj dhe punėdhėnėsi nuk nėnshkruan kontratė me FONDI-n.

Nė kėto raste, punėtori si person fizik nėnshkruan kontratė me FONDI-n dhe paguan kontributin personalisht bazuar nė instruksionet pėr pagesė qė merren nga FSKP-ja. Kontrata hyrėse pėrmban tė gjitha informatat relevante pėr tė hapur njė llogari individuale. Me kontratėn individuale i siguruari pranon se ai/ajo ėshtė njoftuar me tė drejtat dhe obligimet tė definuara me Plan pensional.

- Rasti kur individi ėshtė i vetpunėsuar, i papunėsuar apo qytetar tė Kosovės qė punon jashtė vendit

Nė kėto raste individi dhe FONDI nėnshkruajnė kontratė individuale nė formėn pėrkatėse tė FONDI-t. Kontrata individuale pėrmban tė gjitha informatat relevante pėr tė hapur njė llogari individuale pėr tė siguruarin nė fjalė apo pėr pėrfituesin. I siguruari pėrgjigjet  pėr saktėsinė e tė dhėnave nė kontratėn individuale si dhe pėr saktėsinė e tė dhėnave qė do tė jepen prej tij/saj nė njė kohė tė mėvonshme. FONDI  ka tė drejtė tė verifikojė saktėsinė e detajeve tė ofruara nga i siguruari. Me kontratėn individuale i siguruari pranon se ai/ajo ėshtė pajtuar me tė drejtat dhe obligimet tė definuara me Plan pensional.
Tė gjitha tė dhėnat e siguruara,  FONDI  do t'i ruajė si tė dhėna konfidencionale.

Nė kontratėn individuale nė formė tė shkruar tė arritur me FONDI-n, i siguruari, nė rast se ndėrron jetė, mund tė autorizojė njė person si trashėgimtar tė mjeteve tė tij, qė nė kėtė rast do tė pranojė pagesėn e Vlerės Blerėse nė llogarinė personale tė tij/saj. I siguruari, gjithashtu,  ka tė drejtė qė gjatė periudhės sė kursimit tė ndrrojė personin e autorizuar duke e njoftuar FONDI-n paraprakisht pėr njė gjė tė tillė.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Procedura e kyējes