Ka disa procedura pėr kyēje nė FOND qė pėrcillen me kėto dokumente tė nevojshme:

- Kontrata nė mes punėdhėnėsit dhe FONDI-t

Nė kontratė zgjedhet varianta A,B ose C. Varianta A do tė thotė qė vetėm punėdhėnėsi do tė kontribuojė, kurse varianta B dhe C do tė thotė qė duhet tė nėnshkruhet kontratė individuale edhe me secilin punėtor. Pjesė pėrbėrėse e kontratės ėshtė gjithashtu lista e punėtorėve te tij. Shembulli i kontratės Kolektive;

1.  Lista e punėtorėve
FONDI dėrgon me email formularin (tabelė nė excel), i cili duhet tė plotėsohet nga ana e punėdhėnėsit me tė dhėnat e punėtorėve (emri, mbiemri, adresa, data e lindjes, etj.). Bashkė me formularin merret edhe udhėzimi se si tė futen tė dhėnat nė tė. Kėtė formular punėdhėnėsi pastaj e dėrgon pėrmes postės elektronike nė FOND. Nė bazė tė kėtij formulari FOND-it u hap llogaritė individuale secilit punėtor tė punėdhėnėsit nė fjalė. Shembulli i listes sė punėtorėve dhe udhėzimet pėr plotėsim;

2.  Kontrata mes punėdhėnėsit dhe njė pėrfaqėsuesi tė punėtorėve
Nė rast se kontrata nė mes tė punėdhėnėsit dhe FONDI-t ėshtė e variantės B apo C, qė nėnkupton se edhe punėmarrėsit dakordohen qė tė kursejnė nė fond nga bruto pagat e tyre, atėherė punėdhėnėsi merr pėrsipėr qė tė zbresė nga pagat e tyre bruto, pėrpos kontributit nė Trust edhe kontributin nė FOND. Nė kėtė rast ēdo i punėsuar e autorizon punėdhėnėsin qė ta bėjė kėtė zbritje. Ky autorizim bėhet me shkrim dhe nėnshkruhet nga tė dy palėt e pėrmendura mė lart. Nė kompanitė e mėdha ku ka numėr tė madh tė punėtorėve, punėtorėt emėrojnė njė pėrfaqėsues i cili nė emėr tė tyre nėnshkruan kontratėn me punėdhėnėsin. Nė bazė tė kėtij autorizimi punėdhėnėsi e paguan kontributin nė FOND tė zbritur nga bruto paga e punėmarrėsve si njė shumė totale;

- Formulari i pagesės nė FOND

FONDI ia dėrgon me postė elektronike punėdhėnėsit dy formularė (tabelė nė excel) pėr formėn e pagesės.

1. Formulari pėr kontributet qė i paguan punėdhėnėsi,
2. Formulari pėr kontributet qė punėdhėnėsi ua zbret punėtorėve nga pagat e tyre.

Punėdhėnėsi i paguan kontributet ndaras si dy shuma tė veqanta, kontributet qė i paguan ai si punėdhėnės si njė shumė, dhe kontributet qė i zbret nga bruto pagat e punėmarrėsve po ashtu si njė shumė. Bashkangjitur me formularėt, punėdhėnėsit i dėrgohet edhe udhėzimi se si t'i pėrmbush ato.
Shembujt e dy formul. me udhezim per mbushje dhe udhezimi per pagesė.
Shemb i udhez. per pagesė.

- Vėrtetimi

Nė bazė tė nėnshkrimit tė kontratės nė mes FONDI-t dhe punėdhėnėsit tė variantės A dhe B, atėherė ēdo i punėsuar pėr tė cilin paguhet kontribut, merrė njė vėrtetim me tė cilin FONDI dėshmon se pėr atė individ ėshtė hapur llogaria individuale dhe se gjendja e mjeteve nė llogarinė individuale ėshtė pronė e bartėsit tė asaj llogarie. Vėrtetimet i'u dėrgohen punėmarrėsve nė adresėn e tyre tė punės.
Shembulli ne PDF

Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Procedura e kyējes