Menaxhimi i Fondeve

Nė bazė tė regullės 9 ( nėntė) tė Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės, investimi i mjeteve pensionale bėhet vetėm nė letra me vlerė, siē janė fletėobligacionet e emetuara nga qeveritė e shteteve tė OECD-sė (Organizata pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim Ekonomik) dhe aksionet e korporatave tė fuqishme tė kėtyre vendeve siē janė SHBA-tė , BE-ja Japonia , Kanadaja ku siguria e tyre duhet tė jetė deri nė BB.
Tė siguruarve  pėr menaxhimin e mjeteve  llogariten 1.5%.

Pėr shkak se kemi tė bėjmė me sigurimin e njė kategorie tė prekur tė popullatės kushtet ligjore pėr investimin e mjeteve pensionale tė grumbulluara nė njė fond janė tejet strikte dhe konzervative.

Ēka nėnkupton kjo? Kjo nėnkupton se fondet pensionale duhet tė pėrmbushin njė sėrė kushtesh tjera sa i pėrket investimit tė kapitalit dhe mjeteve pensionale.Ato janė tė obliguara qė kapitalin dhe mjetet pensionale  ti investojnė nė letra me vlerė me rrezik tė ulėt qė sjellin me veti njė fitim solid nga investimi, mirėpo nė tė njejtėn kohė kėto fonde pensionale duhet tė shperndajn investimet e tyre nėpėr forma tė ndryshme tė instrumenteve financiare ,industri tė ndryshme ,sektor tė ndryshėm madje edhe shtete tė ndryshme.

Struktura e Fondeve

Nė bazė tė ligji 04/L-101 Fondi Slloveno -Kosovar ėshtė licencuar nga organi mė i lartė financiar qė ėshtė Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės ku bėjnė pjesė nė shtyllėn e tretė tė pensioneve qė nėnkuptohet si menyrė vullnetare apo suplementare (shtesė) dhe ajo shumė e cila paguhet te ne prej asaj shume vetėm 10% janė tė zbritshme nga tatimi nė fitim, nėse paguan si kompani, nese si individ atėherė ajo zbritet nga paga bruto dhe zbretė tatimin nė pagė. Prva Group ka njė ekspertizė shumėvjeēare nė menaxhimin dhe investimin e fondeve pensionale si  nė Slloveni gjithashtu edhe nė vendet tjera tė Evropės Juglindore qė janė nė pajtim me standardet mė tė larta tė BE-sė (Bashkimit Evropian) pėr sistemet pensionale.Gjithashtu duhet theksuar se kusht tjetėr qė ėshtė dashur ta plotėsojė Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve ėshtė edhe sigurimi i Bankės Kujdestare e cila ėshtė e obliguar qė tė sigurojė qė mjetet pensionale tė fondit pensional tė investohen sipas kushteve ligjore strikte tė Kosovės dhe Bashkimit Evropian.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Politika e menaxhimit tė fondeve