FONDI do tė menaxhojė me mjetet e grumbulluara nė llogaritė individuale dhe tė ardhurat e realizuara nga investimi i kėtyre mjeteve do ti derdhė proporcionalisht nė llogaritė individuale tė anėtarėve tė fondit. Tė siguruarve u takon 100% e fitimit tė realizuar nga investimet dhe nė fund tė ēdo muaji u derdhet nė llogaritė individuale.

Shoqėria do tė nxjerr mjete nga pasuria e fondit mbulues pėr pėrmbushjen e obligimeve kontraktore ndaj tė siguruarve dhe tė arsyeshėmve sipas kėtij plani pensional.

Nė fondin pensional, Shoqėria, nė periudhėn e kursimit do tė tuboj mjete financiare tė primeve tė pastėrta tė paguara dhe do t'i investojė, me ta do tė drejtojė nė ujdi me politikėn e investimeve, tė caktuar nė planin pensional.

Shoqėria do tė veēoj pasurinė e fondit pensional nga pasuria e vete dhe me te do tė drejtojė veēmas.

Pėr periudhėn e kursimit, pasurinė e fondit mbulues Shoqėria do tė investojė nė tė gjithė llojet e investimeve tė lejuara, nė ujdi me legjislacionin nė fuqi dhe do perdor keto kushte specifike:

- Rregullat e shpėrndarjes. Nė qdo kohė investimet e mjeteve tė pensioneve janė temė e kushteve specifike  qė  vijojnė:
 • Aksionet ose aksionet e kapitalit nuk duhet tė jenė mė tė larta se 5% se totali i aksioneve tė lėshuara nga njė emitues.
 • Obligacionet nuk duhet tė jenė mė tė larta se 30% se njė emitim i vetėm i obligacionit.           
 • Investimet totale nė ēdo entitet, duke pėrfshirė edhe entitetet e tij tė bashkuar, nuk duhet tė jetė mė i lartė se 5% tė pensionit total.
      
- Kėrkesat pėr vlerėsim. Pėr mbrojtje tė mėtutjeshme tė kualitetit tė mjeteve tė pensionit, BQK-ja kohė pas kohe mund tė pėrshkruaj shkallėt minimale tė investimit ose klasifikimi i fondeve nė determinimin e pranueshmėrisė sė investimit. Shkalla e investimit ose kushtet e klasifikimit duhet tė formojnė njė pjesė apo pako tė kėsaj Rregulle nė datėn e rregulluar me direktivat me shkrim tė BQK-sė  qė pėrshkruajnė kėrkesėn(at) e tillė.

Investimet do t'i zgjedh Shoqėria ashtu, qė do tė garantohet siguria, fitimi dhe tregėtia e investimeve nė afatet gjegjėse, llojet dhe ndarjen e kėtyre investime.

Investime nė Fondet e lėshuara dhe/ose tė lokalizuara jashtė Kosovės

Pasuritė e pensioneve mund tė investohen vetėm nė llojet ndėrkombtare dhe klasat si vijojnė:

 • Fondet monetare, duke pėrfshirė llogaritė bankare dhe deponimet nė banka qė janė liēencuar nga autoriteti rregullues i bankės i shteteve anėtare tė OECD-s, dhe liēenca e tė cilit mbetet nė fuqi dhe nė gjendje tė mirė.
 • Fondet e lėshuara nga ēdo shtet anėtar i OECD-sė.
 • Fondet e lėshuara nga qeveritė lokale nė shtetet anėtare tė OECD-sė nė zgjerimin e garantive nga shteti pėrkatės.
 • Fondet e regjistruara me rregullatorin e kapitalit tė tregut tė ndonjė shteti anėtar tė OECD-s dhe tė vendosura pėr ofertė publike  dhe aktivisht tė regjistruara ose tė shitura nė Bursėn e Aksioneve qė nė shtetet e tilla ėshtė rregulluar dhe mbikqyrur nė mėnyrė pėrkatėse.
 • Fondet e ndėrsjella dhe fondet tjera tė investimeve (Open-end entities) nė lidhje me aprovimin e shteteve anėtare tė OECD-sė pėr themelimin e tyre dhe pėr pėrshtatshmėrinė e tė cilave kėrkesat janė parashtruar nga autoriteti pėrkatės rregullator dhe mbikqyrės brenda shteteve tė tilla anėtare nė lidhje me zhvillimin e aktiviteteve tė biznesit tė entiteteve tė tilla "open-end".
 • Tė gjitha llojet dhe klasėt tjera tė fondeve internacionale qė mund tė autorizohen, kohė pas kohe, nga ligjet efektive, statutet, rregulloret dhe rregullat e lėshuara nga autoritetet kompetente nė Kosovė.

Investime nė Fondet e lėshuara dhe/ose tė lokalizuara Brenda nė Kosovė

 • Fondet monetare, duke pėrfshirė llogaritė bankare dhe deponimet nė banka qė janė tė liēencuara nga BQK - ja  dhe qė zhvillojnė biznes bankar nė Kosovė nė raport tė mirė me kėrkesat rregullatore tė BQK- sė 
 • Fondet e lėshuara nga autoritetet kompetente nė Kosovė, me garantim tė zgjatur nga autoritetet e tilla.
 • Fondet e lėshuara nga ndėrmarrjet publike dhe/ose private qė janė regjistruar me rregullatorin e tregjeve kapitale nė osovė duke siguruar se fondet e tilla janė regjistruar dhe tregėtuar nė bursėn(at) e fondeve tė liēencuara nė Kosovė ose nė shtetet anėtare tė OECD-sė dhe nė lidhje me rregullimin dhe mbikqyrjen e autoritetit tė kapitalit tė aplikuar tė tregut nė shtetet e tilla.
 • Fondet e ndėrsjella dhe fondet tjera tė ndėrsjella ("open-end entities") sipas aprovimit nė Kosovė dhe pėr pėrshtatshmėrinė e tillė kėrkesat janė parashtruar nga autoriteti rregullator pėrkatės ose mbikqyrės nė Kosovė nė lidhje me zhvillimin e aktivitetit tė biznesit tė entitetit tė tillė "open-end".
 • Tė gjitha llojet tjera dhe klasėt e fondeve vendase qė mund tė autorizohen kohė pas kohe, nga ligjet nė fuqi, statutet, regulloret dhe rregullat e lėshuara nga autoritetet kompetente nė Kosovė.

Investimet qė janė sipas ligjit nė fuqi tė ndaluara pėr mjetet e fondit pensional

Pasuritė e pensioneve nuk mund tė investohen nė llojet apo klasėt e investimeve si vijojnė:

 • Fondet qė janė ose tė paregjistruara ose tė patregėtuara publiksht.
 • Pasuritė qė nuk munden legalisht tė barten, shiten, dispozohen ose nė mėnyrė tjetėr tė tjetėrsohen.
 • Fondet derivate, opcionet, tė ardhshmet, tė pėrparėshmet dhe marrėveshjet tjera nė lidhje me fondet dhe pasuritė tjera financiare.
 • Pasuritė materiale dhe tė patundshme tė pa regjistruara nė tregjet e organizuara dhe pėr tė cilat vlerėsimi ėshtė i pacaktuar duke pėrfshirė por duke mos qenė i kufizuar pėr objektet me vlerė, punimet e artit, antik, koleksione, dhe automjete.
 • Fondet e lėshuara nga palėt e pėrshkruara siq janė definuar nė kėtė Rregull.
 • Fondet qė sipas llojit dhe klasės nuk janė tė lejuara me Rregullore, kėtė Rregull dhe/ose fondet e siguruara qė s'janė nė pajtim me principet e investimit dhe direktivat e entitetit tė pensionit nė kohėn e pėrvetsimit tė tyre.
 • Pasuritė dhe fondet e tjera tė tilla siq janė specifikuar nga SRSG dhe /ose ligjet, statutet, rregulloret dhe rregullat e nxjerrura nga autoritetet kompetente.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Pėrfitimi nga investimet