Kushtet e kyējes nė sigurimin kolektiv pensional plotėsues

Sigurimi individual pensional plotėsues u ėshtė dedikuar personave qė kanė statusin e tė vetpunėsuarit dhe atyre qė konsiderohen si tė papunėsuar. Mirėpo, kjo s'do tė thotė qė individėt qė janė tė punėsuar nė ndonjė ndėrmarrje ose kompani nuk mund tė realizojnė kyēje individuale. Kėrkohet vetėm vullneti dhe gadishmėria e tyre dhe kyēja realizohet shumė shpejtė. Dėshira e tyre pėr t'u kyēur individualisht nė kėtė formė tė sigurimit bėhet realitet me lidhjen e marrėveshjes individuale me FOND-in. E tė drejtė pėr arritje tė njė marrėveshje tė tillė kanė tė gjithė ata persona tė cilėt e kanė arritur moshėn e paraparė me ligj pėr punėsim.

Nė pėrputhje me ligjin e punės nė Kosovė, mosha tetėmbėdhjetėvjeēare (18) ėshtė mosha minimale pėr punėsim ose punė, e cila sipas natyrės sė saj, ose rrethanave nė tė cilat kryhet ajo punė, ka gjasa tė kėrcėnojė shėndetin, sigurinė ose moralin e tė rinjve. Edhe personat nėn moshėn 18 vjeēare mund tė punėsohen vetėm pėr disa punė specifike. Kėto punė duhet tė jenė tė lehta, tė cilat nuk e dėmtojnė shėndetin ose zhvillimin e personit dhe nuk e pengon atė pėr ndjekjen e mėsimit nė shkollė.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Kushtet e kyējes