Plani pensional i FONDI-t parasheh kategori tė ndryshme tė personave qė mund tė sigurohen nė fond, si: punėdhėnėsit, tė punėsuarit, tė vetpunėsuarit e madje edhe ata tė cilėt janė tė papunė.

Kategoria e individit, nė momentin kur ai kyēet nė fond, pėrfaqėson njėrin prej elementeve determinues tė llojit tė kontratės si dhe tė vet sigurimit. P.sh.: kur punėdhėnėsi vendos tė kyēet nė fond atėherė ai lidh kontratė kolektive me FONDI-n. Nė kėtė rast bėhet fjalė pėr sigurim kolektiv pensional. Ose, nėse personi vendos tė kyēet individualisht nė fond, pa pjesėmarrjen e punėdhėnėsit, atėherė ai lidh kontratė individuale me FONDI-n. Nė kėtė rast flitet pėr kontratė individuale. Kėtu vlen tė ceket njė rregull se, nėse punėtori kyēet vet pa pjesėmarrjen e punėdhėnėsit tė tij (d.m.th. punėdhėnėsi nuk lidh marrėveshje me FONDI-n), atėherė ky punėtor nuk mund tė shfrytėzoj lehtėsirat tatimore tė projektuara nga shteti. Pėr kėtė arsye punėtorėt motivohen tė kyēen pėrmes punėdhėnėsve tė tyre.

Ekzistojnė edhe dallime tė tjera nė mes tė sigurimit kolektiv dhe atij individual. Kėto dallime janė tė natyrave tė ndryshme, si teknike, implementuese, etj.

Sigurimi kolektiv pensional plotėsues zakonisht implementohet nė kėto forma:

  • punėdhėnėsi kontribuon pėr tė punėsuarit e vet nė lartėsi deri 10% mbi pagėn bruto;
  • punėdhėnėsi dhe punėtori kontribuojnė nė lartėsi deri 20% tė pagės bruto (secili nga 10%).

Sigurimi individual pensional plotėsues realizohet ashtu qė i siguruari kyēet dhe kontribuon vetė pa pjesėmarrjen e punėdhėnėsit tė tij. Kjo formė e sigurimit mundėsohet me lidhjen e marrėveshjes individuale nė mes FONDI-t dhe individit. I siguruari paguan kontributin ēdo muaj, gjysmėvit, apo ēdo vit pas kyējes nė sigurim.
Pėr informata tė detajuara ose pėr tė filluar kursimet pensionale ju mund tė kontaktoni
Fondin nė:

Adresa:
Fondi Slloveno-Kosovar i Pensioneve
Rr. Ukshin Hoti nr 45/10
Qyteza Pejton
10000 Prishtinė, Kosovė

Telefon: +383 38 22 00 31

e-mail: info@fskp.eu

ose vizitoni degėt e njėrit prej partnerėve tonė bankar:
Llogaria Ime
Kontrolloni gjendjen e llogarisė tuaj pensionale

Kliko kėtu
____________________________

Kalkulo pensionin tėnd
- Kalkulatori i Pensioneve


____________________________

Pyetjet me te shpeshta

Postieri juaj

Punėsim

Shkarkime

Formulari Anketues

Dallimi mes sigurimit kolektiv dhe individual